Warunki eksploatacji szaf sterowniczych

Zakłady przemysłowe obecnie są nastawione na optymalizację kosztów wytwarzania produktów. Koszty można optymalizować na różne sposoby. Jednym z nich jest ograniczenie zużycia energii elektrycznej w zakładzie. W tym celu przeprowadzane są różnego rodzaju audyty, które mają na celu wykrycie ewentualnych miejsc rozpływu energii, które są zbędne.

Sterowanie procesami przemysłowymi

szafy sterowniczeCzęsto w celu optymalizacji należy ingerować w park maszynowy lub proces. Ingerencja w park maszynowy przedsiębiorstwa może objawiać się modernizacją maszyn lub zmianą sposobu ich sterowania. To właśnie ta druga czynność jest bardzo często wykonywana w celu poczynienia oszczędności. Z reguły stare maszyny posiadają sterowanie stycznikowe, które posiada pewne ograniczenia. W celu unowocześnienia całości konstrukcji stosuje się szafy sterownicze. W szafach sterowniczych przeważnie usytuowane są sterowniki programowalne wraz z innymi układami automatyki przemysłowej takimi jak przekaźniki czy różnego rodzaju zabezpieczenia. W szafach sterowniczych znajduje się również niezbędne okablowanie, które umożliwia jej współpracę z maszyną umiejscowioną na hali produkcyjnej. Należy dodać, że szafy sterownicze bardzo często znajdują się w pewnej odległości od maszyny, którą sterują. Dzięki temu możliwe jest bezpieczna eksploatacja zarówno maszyny jak i elementów nią sterujących.

Bardzo często maszyny wydzielają duże ilości ciepła, które by mogły oddziaływać na szafę sterowniczą w przypadku jej umieszczenia w bliskiej odległości od maszyny. Sytuacja ta jest niepożądana. W związku z tym w celu zapewnienia odpowiednich warunków chłodzenia instalatorzy konfigurują maszyny w pewnej odległości od szaf sterowniczych. Zapewnia to odpowiednie warunki pracy zarówno maszyny jak i szafy sterowniczej.