Sklepy i domy – wydajna, niedroga i mało inwazyjna klimatyzacja

Temperatura i wilgotność powietrza mają ogromny wpływ na nasz komfort. Badania pokazują, że dla naszego organizmu najbardziej odpowiednia jest temperatura od 18 do 20 stopni Celsjusza, przy wilgotności około 40 – 60%.
Klimatyzacja ma za zadanie regulację temperatury i wilgotności – tak, abyśmy mogli pracować i odpoczywać w komfortowych warunkach, przy zdrowym, świeżym powietrzu. Warto pamiętać, że klimatyzacja to nie tylko chłodzenie i ogrzewanie, ale również oczyszczanie powietrza z nieprzyjemnych zapachów, dymu, pleśni, kurzu, grzybów. Wiele urządzeń wyposażonych jest w filtry powietrza i specjalne wkłady likwidujące bakterie.

Planując i projektując klimatyzację w domu, firmie lub sklepie, musimy wziąć pod uwagę szereg czynników – funkcję pomieszczenia, jego wielkość, nasłonecznienie, liczbę osób, okien znajdujących się w pomieszczeniu, meble (np. regały magazynowe, lodówki i zamrażarki w sklepie). Moc chłodnicza klimatyzatora powinna pokryć wszystkie istniejące źródła ciepła.

Bilans cieplny pomieszczenia

Pierwszym krokiem jest wykonanie bilansu cieplnego pomieszczenia, aby oszacować potrzebną moc chłodniczą klimatyzatora. Zwykle przyjmuje się, że klimatyzacje o mocy 100W/metr kwadratowy są odpowiednie dla pomieszczenia mieszkalnego (30W/m sześcienny – jeśli bierzemy pod uwagę kubaturę, a nie powierzchnię). Warto zdać się na dystrybutora klimatyzacji – różni producenci opracowują własne kalkulatory, w których bierze się pod uwagę różne parametry.

Jaką klimatyzację wybrać? Wydajne i mało inwazyjne urządzenia

Obecnie mamy do wyboru wiele klimatyzatorów, które różnią się ceną, wydajnością, ale i sposobem montażu. Ten ostatni jest szczególnie ważny, jeśli zależy nam na tym, aby klimatyzacja była mało inwazyjna i nie rzucała się w oczy np. w sklepie czy salonie firmowym.

W firmach, instytucjach i sklepach bardzo często spotykanym rozwiązaniem jest klimatyzacja kanałowa. System ten pozwala na rozprowadzenie powietrza kanałami do wielu pomieszczeń z jednostki zewnętrznej lub centrali klimatyzacyjnej. Kanały i nawiewy rozprowadzają oczyszczone, ogrzane lub schłodzone powietrze o odpowiedniej wilgotności – cicho i dyskretnie.

Tańsze, ale niestety głośniejsze są przenośne klimatyzatory kompaktowe. Ich zaletą, oprócz niskiej ceny, jest też możliwość przenoszenia oraz praktycznie bezinwazyjny montaż. Większość urządzeń jest wyposażona w kółka.

Popularne są również wentylacje i klimatyzacje oparte na systemach split i multi-split. Systemy split, zbudowane z zewnętrznej i wewnętrznej jednostki, nie sprawdzają się do całościowego ogrzania pomieszczenia, przy temperaturze poniżej -10 stopni. Mogą jedynie działać jako ogrzewanie pomocnicze.
Bardziej wydajne są systemy multi-split, które pozwalają na chłodzenie i ogrzewanie kilku pomieszczeń, utrzymywanie różnych temperatur w różnych pomieszczeniach. Systemy split i multi-split również są bardzo dyskretne i nie przeszkadzają domownikom czy klientom firmy lub sklepu. Można zastosować jednostki wewnętrzne (przekazujące oczyszczone, chłodzone lub ogrzane powietrze do pomieszczeń) przypodłogowe, sufitowe lub ścienne.W sklepach szczególnie warto rozważyć montaż urządzeń podstropowych lub kanałowych, które można ukryć np. w podwieszanym suficie. Jeśli sklep lub mieszkanie znajdują się w przestrzeni o gęstej zabudowie, przed instalacją koniecznie należy zapoznać się z wymaganą przestrzenią instalacyjną urządzeń zewnętrznych.

Oczywiście to tylko niewielka część możliwych rozwiązań klimatyzacji i wentylacji. Często dopiero oględziny pomieszczenia i określenie jego wymiarów pozwalają zaproponować odpowiedni dla klienta system.

Klimatyzacje i wentylacje sklepów, magazynów, centrów handlowych zwykle są bardzo zróżnicowane cenowo, a to cena często decyduje o wyborze oferty i zastosowanego systemu. Należy jednak wziąć pod uwagę także koszty eksploatacji oraz – przede wszystkim – dokładnie zaprojektować instalację i precyzyjnie obliczyć potrzebną moc chłodniczą urządzeń, aby nie zużywać więcej energii, niż jest to konieczne.

Choć do wyboru mamy wiele systemów, bez zmian zostaje konieczność przeglądów i czyszczenia filtrów. Systematyczne przeglądy klimatyzacji to tańsza eksploatacja i czyste, świeże powietrze.

 


 

 Rodzaje klimatyzacji:

  • ścienne
  • kanałowa
  • kompaktowe
  • podstropowe
  • oparte na systemach split i multi-split
  • kasetonowe
  • oparte na systemach VRV (VRF)

 

 Więcej informacji i porad:

 

 

18 comments on “Sklepy i domy – wydajna, niedroga i mało inwazyjna klimatyzacja

  1. Nie wiem, mam nadzieję, że pomogłem. Ale generalnie sugeruje czytanie ze zrozumienie: „Warto zdać się na dystrybutora klimatyzacji – różni producenci opracowują własne kalkulatory, w których bierze się pod uwagę różne parametry.” Więc z tego zdania wynika, że dystrybutor pomoże Ci coś takiego wykonać, czyli poniekąd odpowiedziałem na Twoje pytanie;p

  2. Tańsze, ale niestety głośniejsze są przenośne klimatyzatory kompaktowe. Ich zaletą, oprócz niskiej ceny, jest też możliwość przenoszenia oraz praktycznie bezinwazyjny montaż. Większość urządzeń jest wyposażona w kółka., i generalnie są lepsze. Bo jak często używamy klimatyzatorów? Przez 3-4 miesiące w roku i koniec

Dodaj komentarz