Stosowanie folii w ogrodnictwie – wpływ na wzrost roślin

 

W pracach ogrodowych przydają się różne elementy, które będą zabezpieczać rośliny – zwłaszcza przed czynnikami atmosferycznymi, owadami, gryzoniami. Osoby, które zajmują się uprawą warzyw i owoców, bardzo często decydują się na zakup folii ogrodniczej.

Folia osłaniająca rośliny przed czynnikami atmosferycznymi

dwusezonowa folia ogrodniczaZ takiej folii można zrobić mini szklarnię dla roślin. Nadaje się do tego idealnie. Oczywiście należy wystrzegać się folii czarnych, zielonych i ogólnie ciemnych, bo te nie odbijają promieni słonecznych, bardzo się nagrzewają i prowadzą do usychania roślin. Folia przezroczysta jest najlepszym rozwiązaniem. W szklarni wykonanej z folii ogrodniczej panuje specyficzny mikroklimat, który dla roślin uprawnych jest wręcz idealny. Przede wszystkim w takiej szklarni jest wilgotno. Nie można dopuścić do tego, by woda wyparowała. Rośliny muszą być regularnie nawadniane i to w większych ilościach niż dotychczas. Taka dwusezonowa folia ogrodnicza powinna być stosunkowo gruba. Chodzi o to, by służyła przez jak najdłuższy czas i nie niszczyła się. Największym zagrożeniem dla folii są opady atmosferyczne, a przede wszystkim grad. Im grubsza folia tym większe prawdopodobieństwo, że wytrzyma w trakcie gradobicia. Folia zazwyczaj montowana jest na plastikowych słupkach lub drewnianych balach. Rzadziej stosuje się obudowy metalowe. Jak sama nazwa wskazuje, folia dwusezonowa ma służyć przez dwa sezony.

Po tym okresie można już wymienić folię na nową. Folie nie są wcale drogie – kilkadziesiąt metrów takiej folii można kupić za około 100 zł. Folia powinna być odpowiednio zabezpieczona przed zerwaniem przez wiatr. Czasem nakłada się taką folię na grunt, by zapewnić nasionkom jak najlepsze warunki do wykiełkowania. Pod spodem zbiera się wilgoć, a jak wiadomo, środowisko wilgotne jest najlepsze dla wzrostu roślin.