Odzyskiwanie danych z nośników

Obecnie świat jest zasypany całą masą danych multimedialnych. Ilość tych danych wzrasta wykładniczo i rośnie zapotrzebowanie na co raz większą ilość miejsca na nasze dane. Niekiedy jednak zdarza się, że z różnych powodów nasze dane przepadły.

Dane z pendrive – odzyskiwanie

jak odzyskać skasowane dane z pendriveCodziennie wielu ludzi na całym świecie zadaje sobie pytanie: jak odzyskać skasowane dane z pendrive. Najczęściej jest to problem, który da się rozwiązać bez dużego nakładu pracy. Poprzednie zdanie jest jednak prawdziwe tylko w sytuacji gdy mamy do czynienia ze zniknięciem danych z powodów błędów pamięci lub chwilowego zaburzenia pracy pendrive. Gdy jednak zdarzyła się sytuacja, że pendrive został uszkodzony mechanicznie (upadek, pożar, kontakt z wodą) to przywrócenie danych będzie bardzo trudne nawet dla specjalizujących się w tej dziedzinie informatyków lub elektroników. Zakładając wspomniany wcześniej scenariusz ( ten bardziej optymistyczny – bez uszkodzenia fizycznego) dane możemy próbować odzyskać samodzielnie. Nie jest to czynność z gatunku tych bardzo skomplikowanych. Jedyne co musimy posiadać to: komputer z zainstalowanym systemem Windows, pendrive wraz ze sterownikami (jeśli system znajduje pendrive to sterowniki są już wbudowane) oraz klucz do całego procesu odzyskiwania, czyli oprogramowanie. Zajmując się tylko tą ostatnią kwestią należy wspomnieć, że jest dwa rodzaje oprogramowania do odzyskiwania danych: komercyjne i z licencją freeware. Wybierając drugą opcję nie stracimy pieniędzy ale możemy stracić czas ponieważ często zdarza się, że w darmowych programach po procesie skanowania nie da się odzyskać danych. Zalecane jest więc użycie programów płatnych. Ich obsługa wymaga od użytkownika wykonania kilku kliknięć i nasze dane (niekoniecznie w 100%) wrócą na nasz dysk.

Generalnie odzyskiwanie danych jest możliwe i jeśli komuś zdarzy się, że je straci to powinien spróbować odzyskać je sam. Jeśli się nie uda to dopiero wtedy można prosić o pomoc specjalistów. Dodatkowo zawsze można posłużyć się pomocą Internetu. W sieci istnieje masa poradników jak postępować „krok po kroku” by przywrócić dane.