Nowoczesna fotografia sferyczna

Fotografowanie panoram nie jest niczym nowym profesjonalni fotografowie zajmowali się tym od samego początku istnienia fotografii. Prawdziwy przełom na tego typu fotografie pojawił się wraz ze smartfonami, których możliwości wraz z zainstalowanymi programami wzrastają i potrafią skleić panoramę z kilku zdjęć. 

Panorama sferyczna – nowatorska fotografia

panoramy sferyczneTechnologie pozwalające robić coraz to bardziej zaawansowane fotografie. Panoramy sferyczne są połączeniem kilku zdjęć w jedno o bardzo dużej rozdzielczości. Ten rodzaj fotografowania jest bardzo trudny ponieważ, obejmuje widok nie tylko na boki, ale też w górę i w dół często jest możliwość przybliżenia konkretnego elementu zdjęcia. Panoramy sferyczne staja się coraz bardziej popularną metodą promocji miast lub lokali. Taka wirtualna wycieczka daje nam swobodę w poruszaniu się po konkretnie zwiedzanym miejscu. Aby zrobić taką fotografię należy na swoim telefonie zainstalować specjalną aplikację, która łączy wykonywane przez nas zdjęcia. Etapy robienia zdjęcia są bardzo ważne i trzeba ich przestrzegać jeśli chcemy, aby zdjęcie zostało wykonane poprawnie. Najpierw należy trzymając telefon w dłoniach obrócić się o 360º, następnie podnieść telefon lekko w górę i znów wykonać pełen obrót, operacje powtarzamy do momentu wypełnienia całej sfery widocznej na ekranie telefonu. Oczywiście są dostępne specjalne aparaty z dwoma obiektywami rejestrującymi obraz każdy po 180º w pionie i w poziomie. W późniejszym etapie zdjęcia takie są tylko łączone w jedno sferyczne. Jest to zazwyczaj sprzęt używany przez profesjonalistów i tworzenia specjalistycznych prezentacji obiektów.

Ten typ fotografii w dalszym ciągu będzie się rozwiał bardzo szybko i intensywnie. Należy tutaj przytoczyć street view interaktywne wycieczki od google pozwalają one nam zwiedzać nie tylko najdalsze zakątki świata ale i większość najbardziej popularnych obiektów na świecie.