Jaką karmę wybrać dla szczeniaka?

 

Niezależnie od rasy wszystkie ssaki w pierwszych chwilach swojego życia karmione są mlekiem matki lub produktami, które z powodzeniem je zastępują. Z pewnością jednak ważnym elementem jest dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych, które zaspokoją potrzeby życia, które przed chwilą zaznaczyło swój byt na świecie. Karmienie szczeniaków w odpowiednio zbilansowany sposób zapewni im właściwy start w przyszłość

Dieta dla szczeniaka

karmy dla szczeniakówW pierwszych miesiącach życia szczenię potrzebuje znacznej ilości jedzenia. Właściwie ciężko określić kiedy zwierzę jest odpowiednio najedzone, gdyż samo nie zna własnych ograniczeń. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że maluch w początkowych etapach rozwoju zwiększy swoją masę od 20 do 100 razy w stosunku do masy urodzeniowej. Zatem nie chodzi o to, żeby było jak najwięcej tylko jak najbardziej treściwie. Co przez to rozumiemy? Nic innego jak obecność witamin oraz składników odżywczych dostarczanych wraz z pokarmem. Karmy dla szczeniaków są zbilansowane w taki sposób, aby w danym momencie dostarczać tego co najbardziej potrzebne jest do prawidłowego rozwoju. Nawyki żywieniowe psa ciężko zmienić zatem od samego początku warto zadbać, aby służyły zwierzęciu a nie naszej wygodzie. Szczenię powinno dostawać posiłki o wyznaczonych porach, w wyznaczonym miejscu i przede wszystkim podzielone na co najmniej trzy posiłki. Ponadto dieta małego psa zdolnego do samodzielnego jedzenia karmy powinna być bogata w białko, wapń, fosfor, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz zawierać odpowiednią porcję kalorii. Szczeniak zazwyczaj potrzebuje znacznie więcej energii na swoje psoty niż dorosły pies, który charakteryzuje się mniejszą aktywnością fizyczna. Po porady najlepiej udać się do lekarza weterynarii bądź sklepu zoologicznego, gdzie wykwalifikowani sprzedawcy polecą odpowiednią karmę dla szczenięcia.

Kluczowe w żywieniu psa jest dostosowanie pokarmu do wieku, wagi oraz trybu życia. Szczenięta zatem karmimy przede wszystkim wysokokalorycznie, aby zapewnić odpowiednią ilość energii oraz dostarczając składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju pupila. Już od szczenięcych lat dobre nawyki będą miały znaczenie w przyszłości.