Formy do wtryskarek

Używając w życiu codziennym przedmiotów codziennego użytki rzadko zastanawiamy się jaką musiały przejść drogę, żeby znaleźć się  w naszych rękach. Przetwórstwo tworzyw sztucznych to bardzo prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki. W zakładach zajmujących się produkcją przedmiotów z plastiku wykorzystywane są bardzo nowoczesne technologie i sprzęty.

Do czego służy wtryskarka?

formy na wtryskarkiW produkcji tworzyw sztucznych wykorzystywane są różne techniki. Można posłużyć się metodą wytłaczania bądź wtryskiwania. Każda z tych technologii korzysta z tworzyw będących w stanie wyjściowym granulatem, wiórami albo proszkiem. Wytłaczanie polega na tym, że tworzywo sztuczne zostaje podgrzane, aby nabrało formy plastycznej, a następnie zostaje nadany mu kształt poprzez wyciskanie w maszynie zwanej wytłaczarką. Wtryskiwanie natomiast wygląda tak, że tworzywo zostaje podgrzane, aż do uzyskania formy płynnej. Następnie substancja zostaje wtryskiwana do formy na wtryskarki. Forma jest zimna i odprowadza całe ciepło z tworzywa. W ten sposób plastik ochładza się, a gdy będzie już gotowy forma otwiera się i mamy gotową wypraskę. Wykorzystujemy tu tworzywa termoplastyczne takie jak poliamid, polistyren, polietylen, polichlorek winylu. Sama technologia wtryskiwania dzieli się również na wiele odmian. Są wtryskiwania wieloskładnikowe, trójkolorowe, wielokolorowe. W zależności od wybranego procesu uzyskujemy gotowe wypraski w wielu kolorach.

Tworzywa sztuczne są dzisiaj powszechnie stosowane we wszystkich dziedzinach naszego życia. Szacuje się, ze plastik stanowi około dwadzieścia procent stosowanych przez nas opakowań. Systematycznie wypierają opakowania zbudowane z drewna, metalu, czy papieru. Dzisiaj wszystkim trudno sobie wyobrazić świat bez plastikowych butelek, czy torebek foliowych.