Czy można opatentować zaprojektowaną przez nas aplikację mobilną?

projektowanie aplikacji mobilnych

Obecnie powstaje wiele bardzo różnych aplikacji na telefony komórkowe. Są one pomocne i spełniają rozmaite funkcje. Mogą pomagać w organizacji czasu, spełniać rolę rozrywkową albo mobilizować do fizycznego wysiłku. Czy jednak taką rzecz da się opatentować, aby zapobiec kopiowaniu pomysłu?

Projektowanie aplikacji mobilnych a pomysł

tworzenie aplikacji na androidaNa początek warto napisać, że żaden pomysł, niezależnie od tego, czego dotyczy nie podlega opatentowaniu. Może to być znakomita myśl, niekoniecznie dotycząca aplikacji mobilnych, to jednak nie ma znaczenia. Trzeba się liczyć z tym, że ktoś inny też może wpaść na podobną ideę. Nie można ich jednak chronić. Prawda jest taka, że byłoby to nawet niekorzystne dla społeczeństwa, hamowałoby rozwój. Wielu ludzi bowiem codziennie wpada na świetne pomysły, ale ich nie realizuje. Sama myśl zaś rzadko kiedy ma jakąś wartość. Dopiero, kiedy od rozmyślań przejdzie się do realizacji, można już mówić o jakimś produkcie. Niemniej jednak projektowanie aplikacji także niestety nie podlega patentowej ochronie. Nawet gdyby zgłosić do Urzędu Patentowego same wzory, treść programu, nie stanowiłoby to żadnej ochrony. Na podstawie bowiem działania takiego oprogramowania ktoś może i tak stworzyć podobny produkt.

Rzecznik patentowy podpowie

dokument rzecznika patentowegoJeżeli ma się wątpliwości, co można, a czego nie można opatentować, warto skorzystać z wiedzy rzecznika patentowego. Taka osoba musi posiadać szeroką wiedzę, zarówno ogólną, jak i prawniczą. Musi też wiedzieć, jakie powstają na świecie wynalazki, aby móc określić czy dana rzecz jest innowacyjna. Poza tym konieczną cechą takiego człowieka jest przestrzeganie zasad poufności. Można więc bez stresu udać się do miejsca jego urzędowania, którym jest kancelaria patentowa. Rzecznik pełni nie tylko funkcję doradcy, ale także pełnomocnika między zainteresowanym a Urzędem Patentowym. Dobrze jest, w różnych kłopotliwych sytuacjach, skorzystać z pomocy osoby kompetentnej. Nie dziwi fakt, że wielu osobom zależy na zdobywaniu patentów. Mogą one mieć wiele zalet, jak np.:

  • danie firmie przewagi nad konkurencją
  • uzyskanie dodatkowego dochodu z licencji
  • odbiór firmy jako bardziej prestiżowej i eksperckiej

Niestety, każdy rzecznik powie, że aplikacje mobilne dla firm czy jakiekolwiek inne nie dadzą się opatentować. Trzeba więc po prostu realizować swoje pomysły jak najlepiej. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że konkurencja będzie zawsze, a ochrona patentowa też nie jest wieczna, choć rzeczywiście daje czasową przewagę. Kto jednak chce, i tak zrobi coś podobnego, próbując podążać za konkurencją. Nie należy się przesadnie przejmować, tylko realizować własną wizję jak najlepiej. Dzięki skupieniu się na tym, także będzie można osiągnąć przewagę, ulepszając wciąż swoje produkty i wprowadzając nowe idee w życie.

Czy można opatentować aplikacje mobilne dla firm?

aplikacje mobilne dla firmW dbałości o to, aby uczynić prezentowane zagadnienie wystarczająco jasnym, nadmienimy jeszcze co w przeciwieństwie do aplikacji mobilnych może być opatentowane. Są to:

  • wzory użytkowe
  • wynalazki

Te pierwsze są nowymi i, jak sama nazwa wskazuje, użytecznymi wzorami. Prawo ochronne, które może taki wzór objąć chroni jedynie wykorzystywanie go w celach zarobkowych. Inna osoba nie może wówczas go odsprzedawać, wykorzystywać w celu zarabiania i tak dalej. Taki wzór jest rzeczą techniczną i trwałą. Ochrona trwa przez dziesięć lat. Wynalazki natomiast to także rzeczy innowacyjne. Je prawo chroni przez dwadzieścia lat, jeżeli, podobnie jak w przypadku wzorów użytkowych, wpłacone są odpowiednie opłaty. To, co ważne, taki wynalazek musi nadawać się do użytku przemysłowego. Po zgłoszeniu do Urzędu Patentowego, jeżeli wynalazek spełnia kryteria, zostaje wpisany do rejestru patentowego i obejmuje go ochrona. Można pozwolić innym korzystać z tego dzieła na zasadzie umowy licencyjnej.


Ciekawe informacje dotyczące tematu są dostępne na:

  • Yarmobile.com – strona internetowa firmy projektującej aplikacje mobilne dla firm
  • Crn.pl – serwis internetowy poruszający zagadnienia bezpieczeństwa w branży IT
  • Kondrat.pl – witryna internetowa rzecznika patentowego oferującego badania patentowe

Podsumowanie

Jak zostało wyjaśnione w tym artykule, opatentowanie aplikacji mobilnych nie jest możliwe. Można starać się wprowadzić w życie innowacyjne rozwiązania i w ten sposób prześcigać konkurencję. Najlepiej skupić się na poszukiwaniu ulepszeń, a nie na tym, aby za wszelką cenę uchronić się od kopiowania. Słabsze firmy zawsze będą kopiowały pomysły liderów.